Dr.Haluk ALAN

İLE SAĞLIKLI BİR YAŞAMA MERHABA

  • Dr Haluk ALAN
  • Dr Haluk ALAN
  • Dr Haluk ALAN
  • Dr Haluk ALAN
  • Dr Haluk ALAN
  • Dr Haluk ALAN
  • Dr Haluk ALAN
  • Dr Haluk ALAN
  • Dr Haluk ALAN
  • Dr Haluk ALAN

Sınavlara Hazırlık Çalışma Programı

 

Çalışılan Konu Başlıkları:

Çalışma İsteksizliğini Nasıl Kırabiliriz? 

Hedef Belirleme, Plan yapma ve Programlı Çalışma,

Zamanın Verimli Kullanımı,

Okuma ve Öğrenme,

Dikkat ve Konsantrasyon Arttırma Yöntemleri,

Hafıza Geliştirme Teknikleri,

Nasıl Ders Çalışılır?

Sınavlara Hazırlıkta Stres Kontrolü, 

Sınav Stresini Nasıl Yenebilirim?

Başarılı Olmanın Prensipleri ve Mutluluk...

 

Doktorların, terapilerinde HİPNOZ yöntemini bir tedavi aracı olarak kullanmaları artık yasal!

Sağlık Bakanlığının "Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Yönetmeliği" Bugün (27/10/2014) Resmi Gazetede Yayınlandı.

Yönetmeliğe göre, uygulama alanları belirlenmiş hastalıklarda sertifikalı hekimler,

hipnozu artık yasal ve geçerli bir terapi/tedavi yöntemi olarak kullanabilecekler...

Ayrıntılı bilgi için: Tıklayınız

 

HİPNOZ & Hipnozla Tedavi & HİPNOTERAPİ

Hipnoz, bir tür telkinle tedavi yöntemidir. Sağlık Bakanlığının son derece yerinde bir kararı ile hipnozla tedavi sağlık profesyonellerine verilmiş, tıp ve psikoloji alanlarının dışındaki kişilerin tedavi ve terapi amaçlı hipnoz yapmaları engellenmiştir. Bu sayede önemli bir tedavi yöntemi tekrardan hayatımıza girmiştir diyebiliriz.

Danışanlar kimi zaman terapistlerini yönlendirmek isterler. Bir miktar haklı olabilirler… Kolay değildir; bir süredir yaşadıkları onların bir an önce sonuç almaları gerektiğini, yoksa içinden çıkılmayacak sonuçların doğacağını hissettirir onlara. Kaygı dolu ya da sıkıntılı yaşamlarından bir an önce sıyrılıp ferahlamak istemeleri son derece doğal bir durumdur. İşte tam bu noktada yanlış adımlar atılabilmektedir maalesef.

Bazı terapi yöntemleri ve uygulamalara (ve hatta uygulamacılara) bir kurtarıcı edasıyla yaklaşılmaktadır. Hipnoz da onlardan biridir. Hipnoz bir mucize değildir. Ancak bir çok tıbbi ve psikolojik sorunda terapi ve tedavilere önemli katkılarda bulunmaktadır. Normal tedavi ve terapiler hipnozla desteklendiğinde, daha kısa sürede ve çoğu zaman daha kalıcı tedaviler elde edilebilmektedir.

Hipnozla ilgili en önemli sorunlardan biri üzerinde kara bulutlar gibi dolaşan mitlerdir. Yanlış anlaşılmaların başında; hipnozun her derde deva olduğu yanlışı yatar. Hipnoz her derde deva olmadığı gibi geleneksel tıbbın tahtında gözü de yoktur. Tıp dışı kişilerin kerameti kendilerinden menkul yetenekleri, sanki hipnozu bir mucizeymiş gibi lanse etmelerine gerekçe oluşturmaktadır. İşin aslı ve esasından uzak olmaları onları belki böyle bir sonuca götürebilir ama danışanların her geçen gün artan bilgilenmeleri yanlışın önüne geçilmesini sağlayabilir.

Hipnozu yapan kişinin elinde bir sihirli değnek yoktur. Hipnoterapist kendi yetenekleriyle değil, hipnoza girecek olan kişinin becerileri üzerinden uygulama yapan kişidir. Eğer danışanla terapötik ittifak dediğimiz terapiye yönelik ortak birliktelik sağlanmazsa bu iş olmaz. Bunu da ancak bu konuda esaslı eğitim almış kişiler ve uzmanlar yapabilir. Hipnozu birçok kişi uygulayabilir. Siz öğrenin siz de yaparsınız. Ama amaç hipnoz yoluyla sorun çözmek, terapi ve tedavi yapmak ise o zaman durum değişiyor. Bu konuda yetki yasal olarak sadece hekimlere ve klinik psikologlara tanınmıştır. Hipnoz yapabiliyor olmak bunu kullanma hakkını kişiye vermez. Şurası açık, kesin ve nettir; tıp dışı ve klinik psikologlar haricinde hiç kimse hipnozu yasal olarak uygulama yetkisine sahip değildir.

27 Ekim 2014 / 29158 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren;  “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Yönetmeliği”  hipnozun tanımından, uygulama yetkisine ve hangi alanlarda uygulanabileceğine kadar birçok konuda yeni bilgiler veriyor. (Ayrıntılara oradan bakabilirsiniz) Bu yönetmeliğe göre;  “4-b- Uygulamaya Yetkili Personel: Sertifika sahibi tabip ve diş tabibi ile tabip gözetiminde klinik psikolog ve psikolojinin tıbbi uygulamaları yetki belgesine sahip psikologlar.”

Aynı maddenin c- fıkrasında da uygulanabilecek durumlar yazılıdır. Buna göre şişmanlık tedavisinden, sigara bırakmaya ve anksiyete (kaygı) bozukluklarına kadar birçok alanda tedaviyi destekleyici bir yöntem olarak kullanılabileceğinden söz ediliyor.

 

Burada da ifade edildiği üzere; hipnoz hiçbir zaman hastalığı ortadan kaldıramaz ve tek başına tedavi edemez. Yani bir mucize değil, sadece tedaviyi destekleyici bir yöntemdir.

YASAL UYARI !

"BU SİTEDEKİ GÖRSEL VE YAZILI TÜM MATERYALLERİN İÇERİĞİ SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLI OLUP,

TANI VE TEDAVİ İÇİN MUTLAKA DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ!"

Lütfen daha önceden kullanmakta olduğunuz psikiyatrik ilaçları, ilgili uzman hekime danışmadan bırakmayınız. Hiç bir tedavi ve terapi böyle bir şeyi garanti etmez!

BU KONULARA İLİŞKİNTÜM SORUMLULUK KİŞİLERE AİTTİR!

 

 

Psikoterapist Kimdir?

Çok genel bağlamda söylemeye çalışırsak, zihinsel ve duygusal iç çatışmaları çözümleyen, bu çatışmalardan doğan gerginlik ve kaygıları, korkuları, huzursuzluk ve çöküntüleri azaltıp gideren, ruhsal uyumu geliştiren, kişinin kendisiyle barışık olmasını sağlayıp diğer kişilerle ilişkilerini olgunlaştıran bütün yol ve yöntemler Psikoterapi adını hak edebilir. (Prof.Dr. Cengiz Güleç)

Psikoterapistler bireylerle, gruplarla, çiftlerle ya da ailelerle onların ruhsal sıkıntılarına çözüm getirmeleri için işbirliği içinde çalışan, psikoterapiyi yönlendiren, yöneten, rehberlik eden , kısaca uygulayan kişilerdir. İster Psikolog isterse Psikiyatr olsun psikoterapi uygulamak için temel eğitimlerine ilaveten psikoterapi eğitimi almış olmaları gerekir. Bu yüzden lütfen başvurduğunuz kişilere aldıkları eğitimleri, sertifika ya da diplomalarını sorun. Kendilerini, Yaşam Koçu, N.L.P'ci, Kuantum Terapisti, Biyoenerji Uzmanı v.b. şekillerde tanıtan kişilere karşı dikkatli olmanızda yarar vardır.

 

Evlilik & Aile Terapileri ve Aile Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı, ailelerin ekonomik, toplumsal, kültürel ve psikolojik sorunlarla baş edebilmeleri için korunması, desteklenmesi ve güçlendirilmesi amacına yönelik danışmanlığı ifade eder.

Aile Danışmanlığı; aile yaşamını korumak, desteklemek ve sorunların çözümüne yardımcı olmak amacıyla aile bireylerine yönelik koruyucu-önleyici, eğitici-geliştirici, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerin yanı sıra rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin de bir bütünlük içinde verildiği uygulamalardır (bkz:www.aileterapileri.com).

Aile Danışmanlığı koruyucu sağlık bağlamında; aile hayatının geliştirilmesi ve güçlendirilmesi yoluyla ailenin refahı, mutluluğu ve bütünlüğünün sağlanması, uyumlu aile ilişkilerine katkıda bulunulması, aileyi bir arada tutan bağların kuvvetlendirilmesi, aile üyelerinin kişiliklerinin sağlıklı biçimde gelişmesi, birey olma potansiyellerinin güçlendirilmesi ve toplumsal yaşama uyumlarının sağlanması, sağlıklı çocuk yetiştirme bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi ile aile sisteminde özgürlük, sorumluluk ve toplumsal değerler arasında bir denge sağlanması amaçlarına yöneliktir.

Devamını oku...

BAŞARIYA GİDEN YOL
Programlı çalışın verimli öğrenin


Anlamakta güçlük çektiğiniz konu ya da dersleri sabahın erken saatlerine kaydırın. Çalışmaya ne kadar zaman ayıracağınızı tespit edin. Bunu yaparken dersin önemi, anlaşılırlığı ve ağırlığını gözönünde bulundurun

Seyfi adında çok sevdiğim bir arkadaşım vardı, zekiydi ve başarılıydı. Ama aslında çok daha başarılı olabilecek zeka kapasitesine sahipti. Seyfi'nin gözlemleyebildiğimiz bir hatası vardı. Program yapamamak...

Gerçekten Seyfi'yi çoğu zaman defterlerinin kitaplarının başında bir kağıt kalemle düşünür görürdüm. "Ne o hayrola?" diye sorduğumda "Program yapmaya çalışıyorum" derdi. Onun bu çalışma planı çıkartması saatler alırdı.

Büyük bir ihtimal sizlerde bu kadar olmasa bile zaman zaman benzer bir şekilde düşünmüşsünüzdür. Kendinize "Acaba şimdi ne yapabilirim?" sorusunu sorduğunuz olmuştur. Bu soruyu sormak doğaldır ancak bu soruya takılı kalmak hatadır.

Devamını oku...
 
BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI HİPNOTERAPİ KURSLARI HAKKINDA BİLGİ ALMAK VE ÖN KAYIT İÇİN
LÜTFEN BİZİMLE İLETİŞİMİ GEÇİN:
Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
0 505 575 9872
 
Yeni Eğitim Tarihleri
Modül:2
9-10 Aralık- 2017. Demora Hotel. ANKARA.
"İleri Hipnoz Teknikleriyle BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI HİPNOTERAPİ"
 
Modül:1
16-17 Aralık- 2017. Holiday İnn Altunizade Express Hotel  İSTANBUL.
"İleri Hipnoz Teknikleri ve Bilişsel Davranışçı Terapilere Giriş"
 
 
...:::Soru, Sorunlarınız ve Randevu için:::...
..............................................................................................................
Dr. Haluk ALAN*
(*Haluk ALAN, Tıp Fakültesi mezunu Doktor olup, Psikoloji ve Klinik Psikoloji'de (Psikiyatrist değil!) Yüksek Lisans (Klinik  Psikoloji Uzmanı; Uzman Klinik Psikolog) yapmıştır.)
 
Muayene Tel: 0 258 241 53 33
Randevü için GSM: 0 505 575 98 72- 0 532 480 36 81
E-posta:   Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
           
Muayenehane Adres: Doktorlar Caddesi Özberk Apt. No:28 Kat: 3   DENİZLİ
"Muayene ve Seminerler için lütfen randevu alınız."

Psikolog ve Uzman Psikolog Kime Denir?

Psikolog ünvanı Türkiye’de ve birçok ülkede bir üniversitenin psikoloji bölümünde en az dört yıllık bir lisans programından mezun olunarak elde edilir. Lisansı başka bir bölümden olan ancak psikolojide yüksek lisans veya doktora yapan kişiler de psikolog ünvanını edinebilir.(Doç.Dr. S.M. Değirmencioğlu /Bilgi Üniversitesi, Psikoloji Bölümü) Psikolog ünvanı ile bir alanda uzmanlaşmış ve yetkilendirilmiş olmak arasında önemli bir fark vardır.

Bir psikoloji bölümünden en az dört yıllık bir lisans programını bitirerek mezun olan kişi önemli bir bilimsel ve mesleki yetkinlik kazansa ve bu nedenle psikolog ünvanını alsa da daha fazla eğitime gereksinim duyar. (Kerem Doksat Hocanın belirttiği gibi, 4 yıllık lisans eğitimi kişiye herhangi bir sağlık sorununa el atma imkanı tanımaz.) Çünkü lisans eğitimi gerek araştırma gerekse uygulama açısından gerekli yeterliği kazandıran deneyimi ve derinlemesine bilgiyi kazandırmaz. Bu yüzden yetkinleşme ve uzmanlaşma açısından lisansüstü eğitim bütün dünyada artık bir zorunluluk haline gelmiş bulunmaktadır.

Bir yüksek lisans programından mezun olan kişiler İngilizcede “master” Türkçede ise “uzman” sıfatlarını elde ederler. Bu sıfatların iletmek istediği özetle kişinin bir alanda uzmanlaştığı ve o alana “hakim” bir profesyonel konumuna geldiğidir( Doç.Dr. S.M. Değirmencioğlu /Bilgi Üniversitesi, Psikoloji Bölümü). Psikologlar “eğer özel eğitimlerle, kurslardan ve çalışma gruplarından geçerek eğitilirlerse, belli testleri uygulayabilir ve/veya sâdece psikoterapi yapabilirler(Prof.Dr.M.Kerem Doksat). Buradan, Psikologların da ancak uzmanlaştıktan sonra ve belli deneyimleri kazanmak üzere psikoterapi eğitimleri aldıktan sonra danışmanlık yapabilecekleri gibi bir sonucu çıkartmak mümkündür.

PSİKOLOJİK DANIŞMA NEDİR? (Yrd. Doç.Dr. Cem Ali GİZİR)


Psikolojik danışma, bireylerin kişisel, sosyal, eğitimsel ve mesleki konularda kendini anlaması, varolan potansiyelini geliştirmesi, amaçlarını belirlemesi, sağlıklı kararlar vermesi, bireysel gelişimini ve sosyal uyumunu sürdürmesi, baş etme becerilerini geliştirmesi, varolan problemlerini çözmesi ve kendini gerçekleştirmesi için tarafsız, kişilik haklarına saygılı, güven ve gizliliğe önem veren eğitimli ve deneyimli uzmanlardan yardım aldığı bir gelişim sürecidir.

Devamını oku...

Sayfa 2 / 3

Joomlart